Syn.: Conocarpus acutifolius Willd. ex Schult., Conocarpus procumbens L., Conocarpus sericeus J. R. Forst. ex G. Don, Conocarpus sericeus (Griseb.) Jiménez, Conocarpus supina Crantz
Česká jména: strbouleň latnatý (Presl 1846)
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité
Rozšíření: Roste na pobřeží Atlantiku v Africe od Senegalu po Angolu. Také roste v Americe: na atlantickém pobřeží od Floridy po Brazílii (až po Paraná), včetně Bermud, Baham a Antil, na pacifickém pobřeží od Mexika po severní Peru, včetně Kokosového ostrova a Galapág. Na Havajských ostrovech je zavlečený.
Ekologie: Roste ve výše položených partiích vegetace mangrove podél mořského pobřeží.
Popis: Jednodomý keř nebo stromek dorůstající výšky 4–10(–20) m, obvykle s mnoha kmínky; borka je šedohnědá, rýhovaná. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické, 2–11 cm dlouhé a 1–4 cm široké, kožovité, svěže zelené, lesklé, celokrajné, na vrcholu špičaté. Velmi drobné zelenobílé květy tvoří latovitě uspořádané strbouly na koncích větví; koruny chybějí; samčí květy mají tyčinky delší než kalich; samičí květy nesou spodní jednopouzdrý semeník s jednou čnělkou. Plody jsou malé dvoukřídlé červenavé nažky, shloučené v elipsoidní, 1–1,5 cm dlouhé šištice.
Poznámka: Pomocí plodů, které připomínají olšové šištice, se tento druh západoafrických a amerických mangrove rozezná od jiných druhů, s nimiž roste společně, k nimž patří Avicennia germinans, Rhizophora mangle, Laguncularia racemosa nebo Pelliceria rhizophorae.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 2. 2009 (Kostarika, Nosara).